Jak dbać

O Akitę

Kiedy już dojrzałeś i masz w domu puchatą Akitę – powiem krótko – WPADŁEŚ. Mając jednego psa rasy Akita, który wypełnia cały Twój czas wolny, niejednokrotnie nic nie robiąc, tylko leżąc obok, kiedy myślisz o wakacjach, imprezie, zaczynasz planować a na początku pojawia się Twoja Akita. jest już dla Ciebie za późno ;).

Sprawdź dodatkowe akcesoria
dla zakręconych Akiciarzy

Szczegóły
 • null

  Wyposażenie dla Akity

legowisko

Legowisko


Hmm no cóż na pewno dla Akity bardzo wygodne, jak się okazało z praktyki fajnie sprawdza się legowisko typu „łóżko” na nóżkach dzięki czemu nasz pupil zostaje odizolowany od podłogi, która dość często w naszych domach jest ogrzewana.

Biorąc pod uwagę rodzaj szaty, Akicie zazwyczaj jest po prostu ciepło. Nie należy się, jednak łudzić, że „ludzkie łóżko” zostanie nie naruszone, czy też nie zostanie zaadoptowane przez naszą Akitę jako jej własne cóż to już taki typ.

Some-of-the-different-heavy-duty-chew-toys-we-tested-and-reviewed-to-find-the-best

Zabawki


Wiele będzie zależeć od pomysłu właściciela Akity. Warto, zauważyć, iż wszelkiego rodzaju pluszaki lubią w ząbkach naszego zwierzaka ot tak wybuchać. W ten sposób Akita sprawdzi jak i z czego dana zabawka została zrobiona.

Natomiast wszystkie zabawki interaktywne z pewnością pomogą psiakowi „zabić” czas, jedynie na co należy zwrócić uwagę przed zakupem to wymiar pamiętając, iż nasza „mała” Akita to jednak pies dość sporych rozmiarów a jego siła też nie powinna być pominięta.

miski

Miski na jedzenie i wodę


Przy tak dużym psie uważam, iż miski na stojaku są bardzo dla niego wygodne, a dla nas praktyczne. Podczas spożywania posiłku nasz pupil nie „zgniata” żołądka schylając się do miski na poziomie podłogi.

Ponadto będzie jadł w jednym miejscu a nie gonił po całym mieszkaniu za „uciekającą miską” pozostawiając naszą podłogę wyglądającą jak psi bufet.

grzebienie

Grzebienie, szczotki itp.


Mając w domu psa rasy Akita warto zaopatrzyć się w pudlówkę i grzebień.

Tu z czystym sumieniem mogę polecić zwykłą pudlówkę z długą igłą o średniej twardości oraz grzebień z ruchomymi igłami (jego zalety poznamy przy pierwszym linieniu psa).

 • null

  Pielęgnacja Akity

Szczotkowanie


Psy rasy Akita nie potrzebują ciągłego czesania, co nie zwalnia jej właściciela z tej czynności. Już od szczeniaka warto przyzwyczajać naszą Akitę do szczotki – później będzie znacznie łatwiej w jej dorosłym życiu. Na rytuał szczotkowania warto spojrzeć z dwóch stron; po pierwsze jako zabieg pielęgnacyjny naszego pupila, a po drugie (może nawet ważniejsze) budowanie bliskości pomiędzy właścicielem a Akitą.

W literaturze wspomina się, iż szczotkowanie Akity warto przeprowadzać raz w tygodniu. Odstępem od tej „zasady” jest okres linienia. Silne linienie u Akit występuje dwa razy w roku (choć jest to związane z warunkami w jakich żyje pies oraz z warunkami pogodowymi. W okresie tym szczotkowanie należy powtarzać jak najczęściej nawet siedem razy w tygodniu, aby nie powiedzieć czternaście. W okresie linienia magicznym zabiegiem, który pomaga zarówno Akicie jak i jej ludzkiej rodzinie jest kąpiel wraz z suszeniem!

Kąpiel


Akitę kąpiemy tylko w przypadku kiedy jest naprawdę brudna lub jej futro potrzebuje „odświeżenia” i w tym momencie warto się zastanowić czy nie zlecić tej czynności profesjonaliście, który posiada  profesjonalne sprzęty nie zapominając o dobrej jakości szamponach i odżywkach do tego typu sierści.

Bo nie sama kąpiel w warunkach domowych jest problemem problem tkwi w prawidłowym i dokładnym wysuszeniu gęstego futra w jakie została zaopatrzona Akita, a dokładniej miejsc strategicznych (np. pachwiny, tył grzbietu w  miejscu pod ogonem), a więc miejsc w których niedokładne wysuszenie może doprowadzić do rozwoju bakterii.

Obcinanie pazurów


Częstotliwość z jaką powinno się dokonywać skracania pazurów jest indywidualna i inna dla danego przedstawiciela rasy. Jest uzależnione zarówno od szybkości odrastania pazurów jak i od dawki ruchu naszego pupila.

Pamiętajmy, iż każdy spacer z Akitą po twardej nawierzchni przyczynia się do naturalnego ścierania się jej pazurów. Kiedy decydujemy się na samodzielne skracanie pazurów należy zadbać o to aby zabieg przeprowadzić prawidłowo z należytą starannością. Regularne skracanie pomaga psu w chodzeniu. Przerośnięte pazury są przyczyną wielu problemów ze zdrowiem, przede wszystkim błędów postawy, czy problemów ze stawami, kręgosłupem idt.

Sam zabieg należy wykonać zdecydowanie i energicznie używając cążków do tego przeznaczonych. Pazury przycinamy pod kątem, pamiętając o zachowaniu odstępu od macierzy. Warto nagrodzić Akitę w trakcie jak i po zabiegu, pomoże nam to przy kolejnym podejściu do psiego pedicure.

Jak dbać o Akitę
 • null

  Zabawa z Akitą


Zabawa z psem zawsze wygląda na łatwą i przyjemną dla obu stron. I tu możemy natrafić na małą niespodziankę bo choć psy rasy Akita uczestniczą w zabawie to robią to raczej rzadko i tylko na swoich zasadach. Szybciej nakłonimy szczeniaka niż dorosłą Akitę aby była naszym towarzyszem zabawy, oczywiście są odstępstwa od reguły. Potocznie przyjmuje się, iż Akity to lenie – i to po części prawda. Jeśli uda nam się zaprosić Akitę do zabawy to jest ona raczej krótka ale bardziej intensywna. Akita jest psem który szybko się nudzi – co dotyczy również zabawy.

W miejscu tym warto przypomnieć, iż Akita należy do psów silnych i dużych. Dlatego też nie zostawiamy Akity samej z małymi dziećmi. A już na pewno nie z obcymi dziećmi, których nasz pies nie zna. Należy także unikać zaczepiania Akity jak śpi czy odpoczywa – to znak że chce ciszy i spokoju i ładuje „akumulatorki”. W miarę upływu czasu jaki spędzimy z Akitą pod jednym dachem wszyscy domownicy nauczą się zachowania i przyzwyczajeń swojego psa.

 • null

  Jak dbać o zdrowie Akity


Akita jest psem zaliczanym do psów pierwotnych co już świadczy, że Akita jest psem o raczej dobrym zdrowiu. Jednak nie zwalnia nas to aby jako jej właściciel nie zadbać o dobrą opiekę weterynaryjną. Ważne abyśmy zarówno my jak i nasza Akita polubili naszego lekarza i mu zaufali.

Nie gabinet świadczy o lekarzu a jego podejście do psa a przede wszystkim jego fachowa wiedza. Do podstaw dbania o zdrowie naszej Akity zaliczają się regularne szczepienia, odrobaczenia oraz ochrona przed kleszczami. Wszystkie typowo medyczne (weterynaryjne) tematy zostawiam fachowcom, a więc lekarzom weterynarii.

Odrobaczanie


Odrobaczanie psa to bardzo prosty zabieg, a przy tym bardzo potrzebny. Warto wiedzieć, iż pasożyty żyjące w organizmie są zarówno niebezpieczne dla zdrowia naszej ukochanej Akity jak i dla jej domowników, którzy mogą się nimi zarazić. Często u szczeniaków jak też u dorosłych psów stwierdza się zarobaczenie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Dbanie aby kalendarz odrobaczania był przestrzegany pozwala na eliminację niepożądanych objawów ze strony przewodu pokarmowego, a w skrajnych przypadkach nawet śmierci psa. Akita jak każdy pies ma wiele możliwości aby w codziennym życiu zarazić się pasożytami. Najczęściej do zakażenia dochodzi drogą pokarmową. I powiedzmy sobie szczerze, że jako właściciele – nie jesteśmy w stanie tego zminimalizować czy też wyeliminować. Wypicie zanieczyszczonej wody, zjedzenie zanieczyszczonego pokarmu, niezależnie czy to w domu czy na spacerze – to najczęstsze źródła zakażenia. Zagrożenie pasożytami najbardziej zagraża w najmłodszym wieku Akity. Szczeniaki pomimo, iż nie wychodzą na spacer i nie jedzą pokarmu stałego to mogą się zarazić pijąc mleko matki. Nawet matki które regularnie są odrobaczane mogą w swoim organizmie „gościć uśpione” larwy pasożytów, które uaktywniają się podczas ciąży, kiedy to organizm matki jest mocno osłabiony.

Najczęstszym występującym pasożytem u psów jest glista. Objawy które możemy zaobserwować u zakażonego osobnika to w szczególności: wymioty, biegunka, niski apetyt, spadek wagi ciała, zahamowanie wzrostu, obniżenie odporności, a w skrajnych przypadkach nawet niedokrwistość.

Kolejny pasożyt, to tasiemiec, który przysysa się do ścianek jelita upośledzając w ten sposób wchłanianie się składników odżywczych z pokarmu. Objawami które mogą świadczyć o zakażeniu mogą być: znaczny ubytek masy ciała, zmatowienie sierści, świąd w okolicach odbytu (częste uporczywe wylizywanie tych okolic przez psa) zahamowanie wzrostu szczeniąt, problem z wypróżnianiem się (biegunki lub zaparcia). Kolejny pasożyt to Przywra, która może zadomowić się w organizmie naszego pupila, a dokładniej w jelicie cienkim lub trzustce. Mogą one nie dawać żadnych objawów w szczególności kiedy występują w niedużej liczbie. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się takie objawy jak: problemy z wypróżnianiem, spadek masy ciała, zahamowanie wzrostu szczególnie widoczny w wieku szczeniąt, niedokrwistość, niewydolność wątroby, a nawet żółtaczka.

Tęgoryjce – przyznacie, że już sama nazwa brzmi jakoś nieswojo, to jeden z kolejnych pasożytów, ten grasując w jelicie cienkim żywi się krwią z jego ścianek. Dlatego też objawem jego zadomowienia się może być niedokrwistość, choć tak jak w przypadku przywry tak i tęgoryjec może nie dawać żadnych objawów. Tęgoryjce mogą dostać się do organizmu psa zarówno drogą pokarmową jak i poprzez skórę psiaka.

Powyższy tekst jest tylko małym wycinkiem wiedzy jaką już posiadamy na temat pasożytów i skutków jakie może nieść za sobą brak profilaktyki w tym temacie. Pamiętajcie aby zawsze rozmawiać ze „swoim” zaufanym lekarzem weterynarii i słuchać jego porad.

Kalendarz odrobaczania naszej Akity

 • Zaczynamy odrobaczenie już w wieku od 2 do 4 tygodni (termin jest uzależniony od prowadzącego lekarza weterynarii i środka który zostaje podany), kiedy to maluch pije jeszcze mleko matki, kolejne co dwa tygodnie do 16 tygodnia życia. Od 16 tygodnia do ukończenia pierwszego roku życia odrobaczamy co 4 tygodnie.
 • Po ukończeniu pierwszego roku życia odrobaczanie jest w znacznej mierze uzależnione od miejsca w którym pies przebywa na co dzień. Przyjmuje się jednak iż pies dorosły powinien być odrobaczany 1-2 razy w roku. Choć istotne są tu czynniki takie jak: wiek, stan zdrowia, dieta oraz styl życia.

Warto wiedzieć, iż odrobaczanie zawsze powinno być przeprowadzone na całym stadzie, które jest w naszym domu. Zabieg wykonany w jednym terminie minimalizuje zarażania się poszczególnych jednostek od siebie i nie ma tu znaczenia czy jest to jeden gatunek (same psy) czy są to gatunki mieszane (np. psy i koty). Odrobaczanie przeprowadzamy również na tydzień przed każdym planowanym szczepieniem Akity.

Szczepienia


Kiedy patrzymy w pełne miłości smutne oczy naszego wymarzonego, naj bardziej ukochanej Akity, kiedy widzimy w nich wielkie cierpienie, kiedy oddalibyśmy wszystko aby tylko to zmienić, a po naszych policzkach spływają słone łzy, kiedy to nic nie można już zrobić, a lekarz weterynarii rozkłada bezradnie ręce – tak, nie ma co czarować, takie sceny są w życiu, często rozgrywają się w zaciszu gabinetu lekarskiego, a przecież w tak wielu przypadkach można było temu zaradzić!!! Przecież dzisiejsza medycyna przychodzi nam z pomocą w postaci szczepionek więc dlaczego z tego nie korzystać.

Wiem, że są zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy, tak wiem również, że mogą zdarzyć się skutki uboczne (1 na 100, 1 na 1000, a może nawet 1 na 10000 przypadków). Niezależnie jak na to spojrzymy bilans czy tego chcemy czy też nie zawsze wychodzi na korzyść szczepionkom. W końcu zgodnie z powiedzeniem lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Szczepienia mają za zadanie ochronę naszej Akity przed niektórymi chorobami czy infekcjami. Organizm, który ma przeciwciała szybciej poradzi sobie w życiu w ewentualną infekcją. Oczywiście należy wspomnieć, że są zarówno szczepienia obowiązkowe jak i szczepienia dobrowolne.

W Polsce istnieje obowiązek szczepień psów przeciwko wściekliźnie. Obowiązek ten wynika z ustawy pn „Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt” zgodnie z jej zapisami pierwsze szczepienie psa odbywa się w terminie do 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Szczepienie powyższe przeprowadza lekarz weterynarii odnotowując je w Ogólnopolskiej bazie. Dokumentem potwierdzającym przeprowadzone szczepienie jest wydanie zaświadczenia lub dokonanie wpisu w paszporcie (oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby wpis był dokonany we wszystkich dokumentach psa). Ważne poświadczone odpowiednim wpisem szczepienie przeciw wściekliźnie pozwala nam na przekroczenie granicy z naszą Akitą. Jednocześnie niepoddanie psa szczepieniu przeciw wściekliźnie może skończyć się nałożeniem mandatu dla właściciela przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii.

Jeśli chodzi o szczepienia dodatkowe to w Polsce lekarze weterynarii głównie korzystają ze szczepień skojarzonych, czyli jedną dawką szczepimy przeciwko kilku chorobom. Często są to szczepionki cztero lub pięcioskładnikowe. Szczepienia wykonuje się wg ściśle ustalonego z lekarzem weterynarii kalendarzem szczepień. Terminy szczepień uzależnione są bowiem jaką szczepionką i jakiej firmy będziemy szczepić naszą Akitkę. Tak jak w przypadku szczepienia na wściekliznę, tak i pozostałe szczepienia powinny być odnotowane w książeczce pupila lub paszporcie. Pomaga nam to w dochowywaniu terminów szczepień przypominających. Do szczepień dodatkowych możemy zaliczyć szczepienia przeciwko: parwowirozie, nosówce, chorobie Rubartha, leptospirozie kaszlu kenelowemu. Oczywiście to nie wszystkie możliwe szczepienia – więcej informacji warto uzyskać u swojego lekarza weterynarii.
O liczbie, oraz doborze szczepień zawsze ostatecznie powinien decydować lekarz weterynarii po przeprowadzonej rozmowie z właścicielem. Przynajmniej na tydzień przed każdym szczepieniem pies powinien zostać odrobaczony!! Przeciwskazaniami do przeprowadzenia szczenienia u psa jest choroba, infekcja, stwierdzone choroby pasożytnicze. Nie poddaje się szczepieniu suk w ciąży oraz psów którym podaje się niektóre leki.

Ochrona przed kleszczami


Piękna pogoda za oknem, dłuższe spacery z naszą Akitą, parki, lasy, ogródki znajomych, trawniki w parkach w końcu my też lubimy przebywać na świeżym powietrzu i cieszyć się pogodą. I nagle z tyłu głowy pojawia się myśl – kleszcze!!! No cóż wraz z nastaniem cieplejszych dni kleszcze zaczynają się uaktywniać. Już jeden „pasażer na gapę” jakim jest kleszcz może narozrabiać w organizmie naszej Akity. Wszyscy chyba zdajemy sobie sprawę jak poważne i trudne do wyleczenia a czasem nawet śmiertelne są choroby przenoszone przez kleszcze. Stosując środki ogólnodostępne na naszym rynku możemy ochronić naszego pupila, choć nie jest to ochrona w 100 %.

Do profilaktyki przeciwkleszczowej zaliczamy:

 • Dokładny przegląd sierści naszej Akity po każdym powrocie do domu i o ile na Akitach o maści białej lub czerwonej jeszcze coś tam wypatrzymy, to przy Akitach o umaszczeniu pręgowanym, będzie już znacznie gorzej.
 • Obroże przeciwpasożytnicze – Obroże są wyjątkowo wygodną formą ochrony przed kleszczami, jednak aby były skuteczne w swym działaniu, powinny być noszone przez cały czas, także w mieszkaniu, w bezpośrednim kontakcie ze skórą zwierzaka – ze względu na bujną sierść i gęsty podszerstek jaką ma Akita będzie raczej ciężko uzyskać bezpośredni kontakt ww. obroży ze skórą
 • Aerozole – znajdziemy tu środki o długim działaniu oraz środki działające tylko kilka godzin.
 • Preparaty w kroplach – są to preparaty o wysokim stopniu skuteczności, ale ich aplikacja (znów bezpośrednio na skórę) może być utrudniona, a działanie znacznie łagodniejsze u psów z długą, gęstą sierścią. Należy pamiętać, iż nie należy psa kąpać ani przed ani po zastosowaniu preparatu w kroplach.
 • Tabletki – są to preparaty o dużej skuteczności oraz przedłużonym działaniu. Jednakże mają zarówno wielu zwolenników co i przeciwników.

Kiedy mamy podejrzenie, że nasz pies pomimo ochrony został ugryziony przez kleszcza należy bacznie obserwować pupila. Objawy takie jak: brak apetytu, ciemny mocz, osłabienie, zmęczenie – powinny uruchomić alarm w naszej głowie i bez zbędnej zwłoki powinniśmy udać się do lekarza weterynarii. Pamiętać należy także, że nie tylko nasze psy i koty mogą zostać zaatakowane przez klesze ale także my ludzie jesteśmy na to narażeni.

 • null

  Karmienie Akity


W dzisiejszych czasach mamy cały wachlarz możliwości dotyczących karmienia naszej Akity. Podstawową wiedzą jaką powinniśmy zdobyć na samym początku to czym była karmiona nasza Akitka u hodowcy. Od tego wszystko się zaczyna, a później to już tylko pod górkę. Zdrowie naszego psa w dużym stopniu jest uzależnione od przyjmowanego pożywienia. Wpływa ono na samopoczucie, witalność, długość życia psa a nawet na stan jego futerka. Nieodpowiednia dieta może natomiast znacznie pogorszyć stan zdrowia psa. Źle zbilansowany pokarm może spowodować pogorszenie się stanu zdrowia psa. Nadwaga, cukrzyca, schorzenia serca i sercowo-naczyniowe, schorzenia szkieletu i stawów, choroby nerek a nawet rak – wszystko to może zostać wywołane przez nieprawidłowe odżywianie. Dlatego tez tak ważnym elementem życia jest dieta. Nie powinno nas też dziwić, iż ile ras psów tyle opinii. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie która z diet jest najlepsza, a jednak musimy dokonać wyboru czy tego chcemy czy nie. Różnice w odżywianiu psa są podyktowane wieloma czynnikami takimi jak wielkość psa, wiek, stan zdrowia oraz aktywność fizyczna.

Ostatecznie dietę właściciel powinien dostosować sam dla swojego psa uwzględniając również własną sytuację życiową. Takie czynniki jak: koszt, dostępność na rynku oraz czas który można przeznaczyć na przygotowanie dziennej porcji jedzenia dla psa już na wstępie znacznie wpłynie na naszą decyzję. By organizm psa mógł czerpać należyte korzyści z pożywienia, musi być ono odpowiednio zróżnicowane. Wiedzieć należy, iż najbardziej wymagającym okresem, jest okres rozwoju i wzrostu psa. Tu błędy zostaną z nami i z naszym pupilem do końca życia. To co „wybaczy” nam organizm dorosłego psa, szczeniaka nigdy. Dlatego nie przeprowadzajmy „doświadczeń” żywieniowych na swoich szczeniakach!! Dla ich i naszego dobra.

Do ważnych substancji odżywczych należą: Substancje odżywcze ważne w diecie naszego psa to: białko, tłuszcze, witaminy i mikroelementy węglowodany.

 • Białka – Najważniejszym źródłem energii dla organizmu psa są bez wątpienia białka. Zawarte w nich aminokwasy są niezbędne dla jego prawidłowego funkcjonowania. Szczególnie wartościowym źródłem białka jest mięso.
 • Tłuszcze – dzielimy na nienasycone, omega 3 oraz omega 6. Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu wszystkie ww. grupy tłuszczy powinny być obecne w diecie naszego psa. są potrzebne. Tłuszcze nasycone zawarte są w rybach mają one za zadanie wspieranie systemu immunologicznego, jednocześnie hamują procesy zapalne w organizmie psa. Niezbędne psu kwasy omega 3, to kwasy pochodzenia zwierzęcego, znajdziemy je w tłustym mięsie, jajach i rybach. Dlatego tak ważnym składnikiem diety jest olej rybi, a przede wszystkim olej z łososia, makreli i śledzi. Z kolei tłuszcze z grupy omega 6 odpowiadają w diecie psa za skórę i sierść. W związku z tym często zalecane są dla psów z problemami dermatologicznymi.
 • Witaminy i mikroelementy – zawarte przede wszystkim w owocach, warzywach i ziołach, powinny w pożywieniu psa także występować w odpowiedniej ilości. Ważne jest również aby nie doprowadzić do hiperwitaminozy psa (przedawkowania witamin) – jest to stan znacznie gorszy od małego niedoboru witamin.
 • Węglowodany  – znajdują się na przykład w ziemniakach i zbożach, które jednakże nie należą do niezbędnych składników w diecie mięsożernego psa.
 • Porcjowanie posiłków – waga porcji dziennej jest uzależniona od wielkości psa, jego aktywności, wieku oraz rodzaju diety. Ostatnio panuje teza, iż korzystniejsze jest jeśli pies dorosły dostaje dwa posiłki dziennie zamiast jednego większego. Psy wyposażone przez naturę zostały w bardzo dokładny zegar biologiczny, przez co warto aby posiłki były raczej o stałej porze dnia. Pomoże to w lepszym trawieniu pokarmu jak też może pomóc aby nie odczuwał głodu pomiędzy posiłkami. Niewskazane jest aby bezpośrednio po posiłku nasza Akita oddała się dzikim harcom, tak więc pozwólmy jej poleżakować.

Na rynku mamy do wyboru: suchą karmę (czyli popularne chrupki), mokrą karmę (zaliczamy do niej pokarm w puszkach przeznaczony dla psa oraz BARF – czyli odpowiednie biologicznie surowe pożywienie (inaczej jest to zbilansowana dieta oparta w większości na surowym mięsie, surowych warzywach i owocach oraz kościach). Warto się dobrze zastanowić i popytać przed ostatecznym wyborem diety przeznaczonej dla naszej Akity.

Warto też wiedzieć, iż raz wybrana dieta nie musi zostać ostateczna, aczkolwiek dobrze aby nie zmieniać jej co chwilę. Każda zmiana pokarmu obciąża znacznie organizm psa. Po dokonanej zmianie należy pilnie obserwować zachowanie naszej Akity. Uporczywe drapanie, wylizywanie, biegunka, wzdęcia i inne problemy trawienne mogą być skutkiem właśnie zmiany diety.

 • null

  Spacer z Akitą


Akita nie jest rasą potrzebującą ponadprzeciętnej dawki ruchu, jednak każdy nawet krótki spacer z właścicielem jest dla niej miłą rozrywką. Pozwala na wzajemne poznawanie się psa i jego właściciela i nawiązanie więzi. Dzięki czemu z upływem czasu nasza wiedza w temacie zachowania się naszej Akity w różnych sytuacjach oraz manifestacja ciała będzie się tylko pogłębiać. Należy jednak pamiętać o silnym instynkcie myśliwskim naszej Akity, które kiedyś były z natury psami łownymi.

Jedną z najważniejszych umiejętności jaką każdy pies powinien posiąść jest chodzenie na smyczy. Należy wówczas pamiętać o bezpieczeństwie naszego pupila i naszym nie zapominając jednocześnie, o innych potencjalnych uczestnikach tego spaceru. Dlatego też nie spuszczajmy ze smyczy naszych psów, szczególnie jeśli spacerujemy w miejscach występowania dzikich zwierząt oraz innych psów.

Pamiętajmy, iż Akity raczej nie przepadają za towarzystwem zwierząt które nie pochodzą z jej rodzinnego stada.
I tu każdy właściciel czworonoga staje przed dylematem co dla jego psa jest najlepsze, a ma do wyboru różnego rodzaju obroże jak i  szelki. Poniższa ściąga jest adresowana do właścicieli Akit, a więc psów średnich ale o dużej sile, psów które mają instynkt łowczy (różny u każdego przedstawiciela rasy) który może ale nie musi się odezwać w trakcie wspólnego spaceru.

Obroże


Podstawowym elementem psiej garderoby w każdym wieku, jest obroża. I nie ma tu większego znaczenia kolor, oraz czy obroża będzie haftowana czy po prostu zwykła. Jednym z ważniejszych elementów będzie tu rodzaj zapięcia. Na rynku znajdziemy obroże zapinane na zatrzaski lub klamry. Przy Akicie na pewno dobrym wyborem będzie metalowa klamra, która wytrzyma nawet mocniejsze szarpnięcie psa. Warto również zwrócić uwagę na materiał z którego jest wykonana, oraz jej szerokość i długość. W naszym wypadku warto aby była to obroża średniej szerokości, a więc dla szczeniaków od 1,5 – 2 cm (w zależności od wieku), a dla dorosłego przedstawiciela Akity od 2,5 do 3,5 cm.

Dobrze aby była podszyta np. miękkim polarem lub filcem. Prawidłowo dopasowana obroża będzie połową naszego sukcesu. Powinna być dopasowana tak aby można było włożyć pod nią maksymalnie dwa palce przy dorosłym psie a w przypadku szczeniaka jeden palec. Zbyt luźno zapięta obroża może spowodować iż nasz pupil wyjmie głowę pozostając bez jakiejkolwiek opieki i kontroli.

Reasumując: Obroża wraz ze smyczą jest swojego rodzaju łącznikiem pomiędzy właścicielem a jego psem. Akitę od szczeniaka wyprowadzamy na spacer w obroży najlepiej zapinanej na metalową klamrę.

Kolejny rodzaj obroży to obroża półzaciskowa, która jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla psa dorosłego, który zna podstawowe zasady chodzenia na smyczy.

Niezależnie od dokonanego wyboru warto pamiętać o zdejmowaniu obroży w domu kiedy nasza Akita jest tylko z nami, ustrzeże to jej piękne futerko od „wytarć” i „filcowania”.

Smycze


Smycze możemy podzielić na krótkie, długie oraz smycz typu flexi. O ile długość smyczy jest indywidualną sprawą właściciela, to jeśli chodzi o smycz typu flexi warto wiedzieć, że smycz ta sprawdzi się na otwartym terenie, kiedy to jesteśmy sam na sam ze swoim pupilem. Oczywiście, że możemy używać jej w miejscach publicznych ale pod warunkiem, że potrafimy ją obsługiwać i znamy zasady jej działania.

Szelki


Natomiast szelki typu guard* są przeznaczone tylko i wyłącznie dla psa dorosłego, który ma wykształcone i ustabilizowane stawy. Szelki dla szczeniaka są zabronione, dla dobra stawów naszego malucha!!

Jak dbać o Akitę

Mając na spacerze dużego silnego psa należy brać pod uwagę, iż nie każdy napotkany człowiek będzie zakochany w naszym pupilu. Pamiętajmy, że smycz nie zwalnia nas z obowiązku zachowania czujności. Ta rasa jest bardzo silna fizycznie i kiedy niespodziewanie szarpnie, by rzucić się w pogoń za wywęszoną „ofiarą” ciężko jest ją utrzymać przy sobie. Jest to jeden z powodów dla którego lepiej, by to dorośli trzymali smycz na spacerze, ponieważ dzieci w takiej sytuacji mogą sobie nie poradzić z utrzymaniem psa pod kontrolą.

Niejednokrotnie w trakcie spacerów będziemy spotykać nieodpowiedzialnych właścicieli innych psów (oby jak najmniej) a nasza odpowiedzialność jako właściciela dużego psa będzie podwójna. Niestety nawet najlepiej wyszkolony i najbardziej kochany pies ma momenty których nie jesteśmy i nie będziemy w stanie przewidzieć niezależnie na jaką rasę psów się zdecydujemy, dlatego nie spuszczajmy naszych kochanych pupili ze smyczy.

To nie prawda, że tylko nam i naszemu psu należy się szacunek, tylko szanując innych użytkowników terenów zielonych możemy domagać się szacunku z ich strony.

 • null

  Szkolenie Akity


Szkolenie jest bardzo ważne dla każdego psa, ponieważ ma duży wpływ na poznawanie otaczającego go świata przez co również na dalsze życie. Oczywiście, najlepiej wybrać się ze swoją Akitą do psiego przedszkola, ale to nie wystarczy! Zatroszczmy się o dużą dawkę atrakcji z których nasz mały puchaty pupil wyjdzie z dużą dawką wiedzy, a w późniejszym wieku nie będą dla niej wydarzeniami stresogennymi. Pamiętając o zasadzie, iż u psiaka płochliwego często możemy zaobserwować tendencję do agresji. Fajnie jest kiedy naszym celem jako właściciela Akity jest pokazanie mu „całego” świata.

Nie chcąc skrzywdzić naszego pupila pokażmy mu od najmłodszych jego lat panujące w naszym domu zasady. Akita przyjmie je za swoje, choć od czasu do czasu będzie sprawdzać czy aby na pewno nie uległy one zmianie – tak i tu głęboki ukłon w stronę konsekwencji. Nie pozwalając np. naszej Akicie leżakować na sofie w pokoju gościnnym – naprawdę Akita nie będzie należała do psów nieszczęśliwych za to my może odetchniemy z ulgą kiedy niespodziewani goście nie zostaną „oblepieni” sierścią. Jeśli od najmłodszych lat nie będziemy pokazywać, że my tu ustalamy zasady to ciężko będzie nam później, już dorosłemu psu pokazać jaka hierarchia i jakie zasady panują w naszym domu. Kiedy nasz pupil zrobi coś czego nie może, musimy mu pokazać (powiedzieć) że zrobił źle.

Jeżeli nie chcemy zakończyć naszego szkolenia na zasadach panujących w domu i socjalizacji, możemy oczywiście spróbować nauczyć psa komend typu siad czy podaj łapę, ale jest to zajęcie dla osób raczej z dużą dawką cierpliwości, ponieważ choć Akity są inteligentnymi psami i nieraz zaskoczą nas szybkością działania i sprytem, to panuje przeświadczenie, że uczą się wolniej niż rasy stworzone do aktywnej pracy z człowiekiem. Powiedziałabym tu raczej, że Akity nie mają skłonności do robienia rzeczy nie mających sensu np. aportowanie, ale oczywiście jak w każdej grupie i tu znajdą się wyjątki, które będą lubiły tę czy inne tego typu zabawy. Warto zapytać hodowcę rozwiewając swoje wątpliwości co do prowadzenia naszego szczeniaka.

Akita choć nie wygląda na to na pierwszy rzut oka jest psem który potrzebuje bardzo dużo bliskości a jeszcze większej dozy miłości i pieszczot od swojego pana (właściciela) – wg zasady „szczęśliwa Akita – szczęśliwy Pan”. Życzę powodzenia – bo naprawdę warto mieć u swojego boku tak wspaniałego i oddanego przedstawiciela rasy Akita!

Masz pytania?

Napisz do nas!


+48 501 315 875

kontakt@tomomi.pl

  Tomomi w stowarzyszeniach

  Tomomi w stowarzyszeniach

  ZKwP

  ZKwP - Związek Kynologiczny w Polsce –Jest to organizacja o zasięgu krajowym, która wchodzi w skład Międzynarodowej Federacji Kynologicznej – FCI. ZKwP jest organizacją zrzeszającą hodowców i miłośników psów powołana 28 lipca 1938 roku.

  FCI, czyli Fédération Cynologique Internationale, to międzynarodowa organizacja kynologiczna mająca swą siedzibę w Thuin w Belgii. FCI jest nadrzędną jednostką dla głównych organizacji kynologicznych w Europie Azji, Afryce, Ameryce Środkowej, Ameryce Południowej, Australii, Nowej Zelandii. Należy do niej 99 organizacji krajowych, jest największa międzynarodowa organizacja kynologiczna.

  AKIHO – to japońskie Stowarzyszenie hodowców psów rasy Akita, które powstało na rzecz zachowania i ochrony rasy Akita w Odate w Japonii w roku 1927. Akiho Central Europe jest jednym z europejskich oddziałów japońskiego stowarzyszenia AKIHO (skrót od Akita Inu Hozonkai, z jap. Stowarzyszenie).

  x