Dowiedz się więcej

O Akitach

W ciele każdej puchatej i kochanej Akity bije serduszko wojownika, co w połączeniu z jej silnym dominującym charakterem może prowadzić do agresji nastawionej do innych psów w szczególności tych jej nie znanych. Dlatego też warto w jej młodym wieku, uczestniczyć w szkoleniu „dla psich przedszkolaków”.

Nasza Akitka powinna poznać bardzo wiele innych psów (innych ras), co jej człowiekowi pozwoli na zrozumienie zachowań małego szkraba. Akity są psami terytorialnymi co powoduje, że są idealnymi stróżami swoich domostw oraz swoich rodzin. Akita to pies, który potrzebuje dużej dawki bliskości swojego człowieka i jego czułości. Akita to pies „szybko” myślący, tak więc pozostawienie go długo w samotności może skończyć się ucieczką czy też innym pomysłem, który nie koniecznie zachwyci jej rodzinę.

Akita to pies mało szczekający ale mający raczej charakter gaduły. Te gadulstwo zostaje zarezerwowane dla jej stada (rodziny), potrafi całymi godzinami „opowiadać” swojemu właścicielowi. I są to cudowne chwile – chyba że zaczynają się o północy, a rano wcześnie wstajemy do pracy. Po powrocie do domu rodzina Akity często z radością jest witana Akicim tańcem.

W tych momentach dumna i poważna Akita staje się „zwariowanym” psiakiem, którego człowiek tak mocno kocha za wszystkie jej cechy charakteru. Akita to także pies bardzo nieufny wobec obcych, fakt prawie nienagannie zachowa się przy swoim właścicielu, ale pozostawienie jej z obcymi kończy się raczej „paraliżem” naszych gości, choć ona sama nic nie robi, samym spojrzeniem potrafi „wymusić” na naszych gościach postawę „na baczność”. Każda Akita jest inna ale mają jedną cechę wspólną, to pies który nie robi nic co nie ma sensu – tak więc nie oczekujcie od swojej Akity iż nauczy się aportowania czy też nauczy się licznych sztuczek, które będzie powtarzać na każde zawołanie swojego pana (oczywiście są pojedyncze egzemplarze które to lubią).

Akita jest psem bardzo silnym lubiącym ponad wszystko spokój i ciszę. Potrzebuje za opiekuna osoby opanowanej, osoby która przekaże Akicie zasady jakie panują w domu. Należy jednak pamiętać, iż pomimo zasad panujących od zawsze, to i tak co jakiś czas nasza Akita sprawdzi czy może z czasem się już coś nie zmieniło a ona sama jeszcze o tym nie wie. Mówi się, że gęsta szata Akit jest samoczyszcząca i to prawda, natomiast należy pamiętać o częstym regularnym szczotkowaniu, przy którym, nawiązujemy jeszcze bliższy kontakt z naszym pupilem.

Akita

Ciekawostki


Wśród psów, psy rasy Akita są jedną z najbardziej pierwotnych ras na świecie.

Ciekawostka

W 2004 roku opublikowano badania genetyczne, które wykazały, że choć istnieje wiele ras psów o wyglądzie zdecydowanie bardziej zbliżonym do wilków, to między innymi Akita (obok Shar-pejów, Chow-chowów oraz Shiby) jest tak naprawdę jednym z najbliższych krewnych tego dzikiego zwierzęcia.

Ciekawostka

Akity nie mają w zwyczaju szczekać czy ujadać, szczekają niezwykle rzadko, co czyni je cichymi jak ninja, cecha ta dla większości właścicieli jest ogromną zaletą.

Ciekawostka

Akita jest jedną z najstarszych azjatyckich ras, a jej historia sięga najprawdopodobniej nawet 5 tysięcy lat wstecz, szacuje się, że ich imigracja na wyspy miała miejsce od ok. 15 000 roku przed naszą erą do 300 roku p.n.e., wraz z pierwszymi osadnikami nazywanymi Aine. Ich dzieje powinno się szukać na bardzo starych glinianych naczyniach czy odlewach z brązu sprzed setek lat.

Ciekawostka

Większość wielbicieli psów słyszało o filmie pod tytułem „Mój przyjaciel Hachiko„. To prawdziwy wyciskacz łez i co najważniejsze jest to historia oparta na faktach. W którym przedstawiono niezwykłe świadectwo wierności i oddania, a także bezmiaru psiej miłości do człowieka. Film w reżyserii Lasse’a Hallströma poruszy nawet największych twardzieli.

Ciekawostka

Rasa pochodzi z prefektury Akita na wyspie Honsiu w Japonii. Stąd wzięła się jej nazwa.

Ciekawostka

Akita cieszy się w Japonii bardzo dużym poważaniem. Psy te towarzyszyły samurajom. Wzmianki na ich temat pojawiają się nawet w japońskiej mitologii.

Ciekawostka

Jak dbać o

Akite

Kiedy już dojrzałeś i masz w domu puchatą Akitę – powiem krótko – WPADŁEŚ. Mając jednego psa rasy Akita, który wypełnia cały Twój czas wolny, niejednokrotnie nic nie robiąc, tylko leżąc obok, kiedy myślisz o wakacjach, imprezie, zaczynasz planować a na początku pojawia się Twoja Akita. jest już dla Ciebie za późno ;).

null
null

Jak szkolić?

Akita jest psem który potrzebuje bardzo dużo bliskości a jeszcze większej dozy miłości i pieszczot.

Więcej

null
null

Jak spacerować?

Akita nie jest rasą potrzebującą ponadprzeciętnej dawki ruchu, jednak każdy spacer z właścicielem jest dla niej miłą rozrywką.
Więcej
null
null

Jakie wyposażenie?

Miski umiejscowione na stojaku są bardzo wygodne, a ponadto pies będzie jadł w jednym miejscu.

Więcej

null
null

Jak się bawić?

Szybciej nakłonimy szczeniaka niż dorosłą Akitę aby była naszym towarzyszem zabawy, oczywiście są odstępstwa od reguły.

Więcej

null
null

Jak dbać o zdrowie?

Do podstawowych czynności dbania o zdrowie naszej Akity zaliczają się regularne szczepienia, odrobaczenia oraz ochrona przed kleszczami.

Więcej

null
null

Jak pielęgnować?

Pielęgnacja Akity to podstawowe zabiegi na które warto zwrócić uwagę takie jak: szczotkowanie, obcinanie pazurów czy kąpiel.

Więcej

null
null

Jak karmić?

Zdrowie naszego psa w dużym stopniu jest uzależnione od przyjmowanego pożywienia.

Więcej

Masz pytania?

Napisz do nas!


+48 501 315 875

kontakt@tomomi.pl

  Tomomi w stowarzyszeniach

  Tomomi w stowarzyszeniach

  ZKwP

  ZKwP - Związek Kynologiczny w Polsce –Jest to organizacja o zasięgu krajowym, która wchodzi w skład Międzynarodowej Federacji Kynologicznej – FCI. ZKwP jest organizacją zrzeszającą hodowców i miłośników psów powołana 28 lipca 1938 roku.

  FCI, czyli Fédération Cynologique Internationale, to międzynarodowa organizacja kynologiczna mająca swą siedzibę w Thuin w Belgii. FCI jest nadrzędną jednostką dla głównych organizacji kynologicznych w Europie Azji, Afryce, Ameryce Środkowej, Ameryce Południowej, Australii, Nowej Zelandii. Należy do niej 99 organizacji krajowych, jest największa międzynarodowa organizacja kynologiczna.

  AKIHO – to japońskie Stowarzyszenie hodowców psów rasy Akita, które powstało na rzecz zachowania i ochrony rasy Akita w Odate w Japonii w roku 1927. Akiho Central Europe jest jednym z europejskich oddziałów japońskiego stowarzyszenia AKIHO (skrót od Akita Inu Hozonkai, z jap. Stowarzyszenie).

  x