Ciekawostka

W 1957 roku dwadzieścia Akit wzięło udział w ekspedycji na biegun południowy. Wyprawa została przerwana ze względu na złe warunki pogodowe, japońska grupa eksploratorów wróciła do domów i pozostawiła psy same sobie. Co ciekawe, trzy lata później na biegun południowy ruszyła kolejna wyprawa. W dawnym obozie polarników znaleziono psy w wyjątkowo dobrej kondycji i zdrowiu. Z dwudziestu psów pozostało dwanaście Akit. Dowiodły w ten sposób o swojej niezaprzeczalnej wytrzymałości, sile zaradności i inteligencji.

Tomomi w stowarzyszeniach

Tomomi w stowarzyszeniach

ZKwP

ZKwP - Związek Kynologiczny w Polsce –Jest to organizacja o zasięgu krajowym, która wchodzi w skład Międzynarodowej Federacji Kynologicznej – FCI. ZKwP jest organizacją zrzeszającą hodowców i miłośników psów powołana 28 lipca 1938 roku.

FCI, czyli Fédération Cynologique Internationale, to międzynarodowa organizacja kynologiczna mająca swą siedzibę w Thuin w Belgii. FCI jest nadrzędną jednostką dla głównych organizacji kynologicznych w Europie Azji, Afryce, Ameryce Środkowej, Ameryce Południowej, Australii, Nowej Zelandii. Należy do niej 99 organizacji krajowych, jest największa międzynarodowa organizacja kynologiczna.

AKIHO – to japońskie Stowarzyszenie hodowców psów rasy Akita, które powstało na rzecz zachowania i ochrony rasy Akita w Odate w Japonii w roku 1927. Akiho Central Europe jest jednym z europejskich oddziałów japońskiego stowarzyszenia AKIHO (skrót od Akita Inu Hozonkai, z jap. Stowarzyszenie).

x