Wzorzec

FCI

FCI Standard nr 255, pochodzenie Japonia
Data publikacji obowiązującego wzorca: 13.03.2001.

Użytkowość : 

Pies do towarzystwa.

Klasyfikacja F.C.I.: 

Grupa 5 Szpice i psy ras pierwotnych. Sekcja 5 Szpice azjatyckie i rasy pokrewne. Bez prób pracy.

Wrażenie ogólne:

Duży, mocny, harmonijny pies o dużej masie; silnie zaznaczone drugorzędowe cechy płciowe, z zachowaniem wielkiej szlachetności i dostojeństwa; mocna budowa.

Istotne proporcje: 

Stosunek wysokości w kłębie do długości tułowia (od najbardziej wysuniętego do przodu punktu łopatki do szczytu zadu) wynosi 10:11, przy czym tułów jest nieco dłuższy u suk, niż u psów.

Głowa : 

Wielkości proporcjonalnej do tułowia. Czoło szerokie, z wyraźną bruzdą. Brak zmarszczek. Stop: Zaznaczony. Nos: Duży i czarny. Nieznaczny i rozproszony (brak pigmentu dopuszczalny wyłącznie u białych psów, ale zawsze preferowany czarny pigment). Kufa umiarkowanie długa i mocna, z szeroką nasadą, zwężająca się, lecz nie spiczasta. Grzbiet nosa prosty. Zęby mocne; zgryz nożycowy. Wargi napięte. Policzki umiarkowanie rozwinięte. Oczy stosunkowo małe, niemal trójkątnego kształtu ze względu na uniesiony zewnętrzny kącik oka; umiarkowanie szeroko rozstawione; ciemnobrązowe – im ciemniejsze, tym lepsze. Uszy stosunkowo małe, grube, trójkątne, nieco zaokrąglone na końcach, umiarkowanie szeroko rozstawione, stojące i nieco pochylone do przodu. Szyja gruba i umięśniona, bez łałoku, harmonizująca z głową.

Tułów:

Grzbiet prosty i mocny. Lędźwie szerokie i umięśnione. Klatka piersiowa głęboka; przedpiersie dobrze rozwinięte; żebra umiarkowanie wysklepione. Brzuch: dobrze podciągnięty. Ogon wysoko osadzony, gruby, noszony mocno zwinięty nad grzbietem; gdy ogon jest opuszczony jego koniec sięga niemal stawu skokowego.

Kończyny przednie:

Łopatki umiarkowanie ukośne i rozwinięte. Łokcie przylegające. Przedramiona proste, o mocnym kośćcu.

Kończyny tylne:

Dobrze rozwinięte, mocne, umiarkowanie kątowane. Łapy grube, okrągłe, wysklepione i zwarte.

Chód / ruch :

Sprężysty i energiczny.

Szata:

Włos okrywowy szorstki i prosty; podszycie miękkie i gęste; kłąb i zad okryte nieco dłuższym włosem; włos na ogonie nieco dłuższy, niż na reszcie ciała.

Maść**:

Rudo płowa, sezamowa (rudo płowe włosy z czarnymi koniuszkami), pręgowana i biała. Wszystkie wspomniane wyżej kolory, z wyjątkiem białego, muszą mieć „urajiro”. (Urajiro = biaława szata po bokach kufy, na policzkach, spodzie żuchwy, szyi, klatce piersiowej, tułowiu i ogonie oraz wewnętrznej stronie kończyn).

Wielkość:

Wysokość w kłębie: Psy: 67 cm, Suki: 61 cm. Tolerancja 3 cm powyżej i poniżej.

Wady:

Wszelkie odstępstwa od wyżej wymienionych cech należy uznać za wady, których ocena powinna być proporcjonalna względem ich stopnia i zasięgu.

Sucze psy / samcze suki. Przodozgryz lub yło zgryz. Brakujące zęby. Niebieski język lub język w czarne plamy. Tęczówka jasnego koloru. Krótki ogon. Bojaźliwość.

Wady dyskwalifikujące: 

Agresja lub nadmierna bojaźliwość. Nie stojące uszy. Zwisający ogon. Długi włosy (kosmaty). Czarna maska. Znaczenia na białym tle. Każdy pies, przejawiający fizyczne lub psychiczne nieprawidłowości, powinien zostać zdyskwalifikowany.

Uwaga: Samce powinny mieć dwa normalnie wykształcone jądra, całkowicie opuszczone do moszny.

( https://www.zkwp.pl/ )

Masz pytania?

Napisz do nas!

+48 501 315 875

kontakt@tomomi.pl

    Tomomi w stowarzyszeniach

    Tomomi w stowarzyszeniach

    ZKwP

    ZKwP - Związek Kynologiczny w Polsce –Jest to organizacja o zasięgu krajowym, która wchodzi w skład Międzynarodowej Federacji Kynologicznej – FCI. ZKwP jest organizacją zrzeszającą hodowców i miłośników psów powołana 28 lipca 1938 roku.

    FCI, czyli Fédération Cynologique Internationale, to międzynarodowa organizacja kynologiczna mająca swą siedzibę w Thuin w Belgii. FCI jest nadrzędną jednostką dla głównych organizacji kynologicznych w Europie Azji, Afryce, Ameryce Środkowej, Ameryce Południowej, Australii, Nowej Zelandii. Należy do niej 99 organizacji krajowych, jest największa międzynarodowa organizacja kynologiczna.

    AKIHO – to japońskie Stowarzyszenie hodowców psów rasy Akita, które powstało na rzecz zachowania i ochrony rasy Akita w Odate w Japonii w roku 1927. Akiho Central Europe jest jednym z europejskich oddziałów japońskiego stowarzyszenia AKIHO (skrót od Akita Inu Hozonkai, z jap. Stowarzyszenie).

    x